Paradoks
Paradoks je nasprotujoča si misel oz. trditev, ki nasprotuje logiki (npr. »Vem, da nič ne vem.«).
Parafraza
Parafraza je predstavitev istega pojma z različnimi besedami (npr. dežela vzhajajočega sonca -> Japonska).
Periodika
Periodika so časopisi in revije, ki izhajajo v rednih časovnih presledkih v zaporednih številkah (npr. dnevniki, tedniki, mesečniki …).
Poosebitev
Poosebitev ali personifikacija pomeni, da nečloveškemu pripišemo človeške lastnosti (npr. trobente so pele).
Povest
Povest je srednje dolgo prozno delo, v katerem nastopa manj oseb kot v romanu. Zgodba prikazuje en osrednji dogodek, ki se navadno hitro razreši. Pripovedovanje je preprosto.
Priročnik
Priročnik je knjiga, ki na pregleden način posreduje podatke oz. navodila o čem.
Prolog
Prolog je uvodni del literarnega dela.
Pripovedka
Pripovedka se je razvila iz bajke in pripoveduje o nenavadnih dogodkih, pri katerih sodelujejo izmišljeni ali resnični ljudski junaki z nadnaravnimi lastnostmi. Kraj in čas sta določena. Pripovedke delimo na zgodovinske, junaške, razlagalne in živalske oz. rastlinske.
Pripovedovalec
Pripovedovalec pripoveduje o dogodkih, osebah, čustvih ipd. Lahko je prvoosebni, drugoosebni ali tretjeosebni. Pripoveduje lahko avtor sam, lahko pa izbere namišljenega pripovedovalca ali celo brezosebnega (npr. kamera).
Recenzija
RECENZIJA: izhaja iz latinske besede recensio ali pregled in predstavlja strokovno mnenje oz. sodbo o znanstvenem ali umetniškem delu, zlasti glede na kakovost. Recenzije poleg glasbe, filmov in knjig prejemajo tudi razne električne naprave, avtomobili in računalniki.
Retorično vprašanje
Retorično vprašanje je vprašanje, ki ne terja odgovora, saj je le-ta že vnaprej znan (npr. Kosovel: »Komu je mar, poet, tvojih sanj, tvojih iskanj in tvojih spoznanj?«).
Roman
Roman je najobsežnejše epsko delo v prozi. Razdeljen je na več poglavij, veliko je nastopajočih oseb, dogajanje pa je zapleteno in razčlenjeno. Tematsko je zelo obširen; poznamo viteške, pustolovske, zgodovinske, ljubezenske, kriminalne romane itd.
Satira
Satira je delo, v katerem se prepletata humor in zbadljivo zasmehovanje posameznika, skupine, države ali oblasti.
Simbol
Simbol je podoba, ki predstavlja določen abstrakten pojem (npr. kosa -> smrt).
Sinonim
Sinonim ali sopomenka je beseda, ki ima enak pomen kot kaka druga beseda (npr. prepirati se – pričkati se).
Sleng
Sleng je govorica, ki izraža socialno pripadnost. Zaznamo ga predvsem med mladimi, ki v slovenščino vnašajo prevzete besede, večinoma iz angleškega, nemškega in srbskega oz. hrvaškega jezika (npr. ful, kul, fotr, mega, itak …).
Slovar
Slovar je knjiga, v kateri so besede razvrščene po abecednem vrstnem redu in pojasnjene.
Stopica
Stopica je osnovna metrična enota verza, sestavljena pa je iz poudarjenih in nepoudarjenih zlogov.
Tragedija
Tragedija ali žaloigra pripoveduje o plemenitem junaku, ki je nemočen v boju proti sovražni sili. Namen je vzbuditi grozo, strah in očiščenje publike.
Umetnostno besedilo
Umetnostno besedilo je večpomensko, zato si ga različni bralci drugače razlagamo, in želi vplivati na bralčeva čustva oz. domišljijo, zato informacije niso preverljive in nujno resnične. Poleg vsebine ima pomembno vlogo tudi oblika povedanega oz. zapisanega.
Urednik
UREDNIK ali REDAKTOR: je oseba, ki odloča o ustreznosti besedila oz. o njem poda svoje mnenje in se odloča ali bo besedilo vključeno v določeno publikacijo (časopis, revijo, zbornik …) in tako skrbi za ustrezni nivo izdanih publikacij.
Glede na vrsto dela se lahko uredniki specializirajo za določeno tematiko (npr. športni urednik).
Verz
Verz ali stih je ritmično oblikovana vrstica v kitici.
Vulgarizem
Vulgarizem je grob, prostaški izraz (npr. kmetavzar).
Žargon
Žargon je govorica posameznikov, ki jih druži isto delo, poklic ali zanimanje (npr. izrazje avtomehanikov, kot je šrauf – vijak).